Žebříček měst
| # |
Název |
Správně
|
Špatně
|
Skóre
|
| 1 |
Chýnov |
4 |
0 |
4 |
100,0 % |
| 2 |
Mělník |
5 |
1 |
4 |
83,3 % |
| 3 |
Orlová |
12 |
3 |
9 |
80,0 % |
| 4 |
Velešín |
4 |
1 |
3 |
80,0 % |
| 5 |
Olešnice |
14 |
4 |
10 |
77,8 % |
| 6 |
Horní Slavkov |
23 |
7 |
16 |
76,7 % |
| 7 |
Slavkov |
569 |
179 |
390 |
76,1 % |
| 8 |
Střelice |
361 |
117 |
244 |
75,5 % |
| 9 |
Kostomlaty nad Labem |
3 |
1 |
2 |
75,0 % |
| 10 |
Krnov |
37 |
13 |
24 |
74,0 % |
| 11 |
Most |
14 |
5 |
9 |
73,7 % |
| 12 |
Kadaň |
21 |
8 |
13 |
72,4 % |
| 13 |
Městec Králové |
25 |
10 |
15 |
71,4 % |
| 14 |
Přerov |
10 |
4 |
6 |
71,4 % |
| 15 |
Kolín |
58 |
24 |
34 |
70,7 % |
| 16 |
Hodonín |
12 |
5 |
7 |
70,6 % |
| 17 |
Tábor |
65 |
28 |
37 |
69,9 % |
| 18 |
Chrudim |
39 |
17 |
22 |
69,6 % |
| 19 |
Karlovy Vary |
83 |
37 |
46 |
69,2 % |
| 20 |
Týniště nad Orlicí |
20 |
9 |
11 |
69,0 % |
| 21 |
Frýdek-Místek |
20 |
9 |
11 |
69,0 % |
| 22 |
Nový Jičín |
13 |
6 |
7 |
68,4 % |
| 23 |
Klatovy |
65 |
31 |
34 |
67,7 % |
| 24 |
Rakovník |
136 |
66 |
70 |
67,3 % |
| 25 |
Ústí nad Orlicí |
33 |
16 |
17 |
67,3 % |
| 26 |
Vojnův Městec |
8 |
4 |
4 |
66,7 % |
| 27 |
Pelhřimov |
2 |
1 |
1 |
66,7 % |
| 28 |
Louny |
37 |
19 |
18 |
66,1 % |
| 29 |
Česká Lípa |
89 |
46 |
43 |
65,9 % |
| 30 |
Jeseník |
11 |
6 |
5 |
64,7 % |
| 31 |
Pardubice |
237 |
132 |
105 |
64,2 % |
| 32 |
Chomutov |
73 |
41 |
32 |
64,0 % |
| 33 |
Bzenec |
7 |
4 |
3 |
63,6 % |
| 34 |
Staňkov |
33 |
19 |
14 |
63,5 % |
| 35 |
Jablonec nad Nisou |
33 |
19 |
14 |
63,5 % |
| 36 |
Hradec Králové |
33 |
19 |
14 |
63,5 % |
| 37 |
Odolena Voda |
175 |
101 |
74 |
63,4 % |
| 38 |
Zdar |
38 |
22 |
16 |
63,3 % |
| 39 |
Měšice |
41 |
24 |
17 |
63,1 % |
| 40 |
Písek |
73 |
43 |
30 |
62,9 % |
| 41 |
Hroznová Lhota |
32 |
19 |
13 |
62,7 % |
| 42 |
Letohrad |
15 |
9 |
6 |
62,5 % |
| 43 |
Plasy |
10 |
6 |
4 |
62,5 % |
| 44 |
Sokolov |
174 |
105 |
69 |
62,4 % |
| 45 |
Svitavy |
155 |
95 |
60 |
62,0 % |
| 46 |
Praha |
3386 |
2109 |
1277 |
61,6 % |
| 47 |
Nehvizdy |
16 |
10 |
6 |
61,5 % |
| 48 |
Ratiboř |
90 |
57 |
33 |
61,2 % |
| 49 |
Slaný |
60 |
38 |
22 |
61,2 % |
| 50 |
Staré Město |
47 |
30 |
17 |
61,0 % |
| 51 |
Kuřim |
34 |
22 |
12 |
60,7 % |
| 52 |
Turnov |
392 |
257 |
135 |
60,4 % |
| 53 |
Teplice |
60 |
40 |
20 |
60,0 % |
| 54 |
Humpolec |
30 |
20 |
10 |
60,0 % |
| 55 |
Náměšť nad Oslavou |
21 |
14 |
7 |
60,0 % |
| 56 |
Fulnek |
3 |
2 |
1 |
60,0 % |
| 57 |
Bruntál |
121 |
81 |
40 |
59,9 % |
| 58 |
Prostějov |
94 |
63 |
31 |
59,9 % |
| 59 |
Rudná |
77 |
52 |
25 |
59,7 % |
| 60 |
Příbram |
55 |
38 |
17 |
59,1 % |
| 61 |
Kaplice |
26 |
18 |
8 |
59,1 % |
| 62 |
Jevíčko |
13 |
9 |
4 |
59,1 % |
| 63 |
Jaroměř |
38 |
27 |
11 |
58,5 % |
| 64 |
Benešov |
99 |
71 |
28 |
58,2 % |
| 65 |
Trutnov |
36 |
26 |
10 |
58,1 % |
| 66 |
Havlíčkův Brod |
128 |
94 |
34 |
57,7 % |
| 67 |
Jindřichův Hradec |
15 |
11 |
4 |
57,7 % |
| 68 |
Zlín |
15 |
11 |
4 |
57,7 % |
| 69 |
Kroměříž |
31 |
23 |
8 |
57,4 % |
| 70 |
Dvůr Králové nad Labem |
12 |
9 |
3 |
57,1 % |
| 71 |
Ostrov |
8 |
6 |
2 |
57,1 % |
| 72 |
Nymburk |
8 |
6 |
2 |
57,1 % |
| 73 |
Kralovice |
4 |
3 |
1 |
57,1 % |
| 74 |
Milevsko |
239 |
182 |
57 |
56,8 % |
| 75 |
Liberec |
281 |
215 |
66 |
56,7 % |
| 76 |
Brno |
290 |
223 |
67 |
56,5 % |
| 77 |
Ústí nad Labem |
150 |
116 |
34 |
56,4 % |
| 78 |
Bystřice nad Pernštejnem |
31 |
24 |
7 |
56,4 % |
| 79 |
Kyjov |
142 |
110 |
32 |
56,3 % |
| 80 |
Kladno |
72 |
56 |
16 |
56,3 % |
| 81 |
Čelákovice |
9 |
7 |
2 |
56,3 % |
| 82 |
Krásná Hora nad Vltavou |
102 |
80 |
22 |
56,0 % |
| 83 |
Šumperk |
19 |
15 |
4 |
55,9 % |
| 84 |
Varnsdorf |
53 |
42 |
11 |
55,8 % |
| 85 |
Ostrava |
137 |
109 |
28 |
55,7 % |
| 86 |
Lom u Mostu |
21 |
17 |
4 |
55,3 % |
| 87 |
České Budějovice |
284 |
231 |
53 |
55,1 % |
| 88 |
Opatov |
60 |
49 |
11 |
55,0 % |
| 89 |
Dobříš |
288 |
239 |
49 |
54,6 % |
| 90 |
Litoměřice |
6 |
5 |
1 |
54,5 % |
| 91 |
Zábřeh |
199 |
167 |
32 |
54,4 % |
| 92 |
Plzeň |
330 |
281 |
49 |
54,0 % |
| 93 |
Kravaře |
7 |
6 |
1 |
53,8 % |
| 94 |
Pacov |
29 |
25 |
4 |
53,7 % |
| 95 |
Bohuňovice |
22 |
19 |
3 |
53,7 % |
| 96 |
Český Těšín |
16 |
14 |
2 |
53,3 % |
| 97 |
Olomouc |
64 |
57 |
7 |
52,9 % |
| 98 |
Lovosice |
49 |
44 |
5 |
52,7 % |
| 99 |
Litvínovice |
12 |
11 |
1 |
52,2 % |
| 100 |
Mladá Boleslav |
52 |
48 |
4 |
52,0 % |